5 мита за инверторните климатици

Търсите си нов климатик, но все още не сте сигурни какъв точно да изберете? Ако досега сте ползвали обикновен модул, то вероятно ще искате нещо по-добро, по-качествено и естествено, по-икономично. Една от опциите, които може би обмисляте, е инверторен климатик.

Този тип системи съществуват от доста години, като те вече почти изцяло са изместили по-старите и по-неефективни неинверторни модули. Въпреки това, все още има много митове за инверторните климатици и доста хора не разбират напълно как точно работят тези системи.

В следващите редове ще разгледаме някои от най-често срещаните погрешни схващания за инверторните климатици и ще ви обясним защо е време да спрете да вярвате в тях. Надяваме се, че това ще ви помогне да направите по-информиран избор.

Мит №1: Инвероторните климатици са много по-скъпи от обикновените

Това е една от най-често срещаните заблуди, в която много потребители продължават да вярват. Въпреки че може да има разлика в цената между двата вида системи, тя не е толкова осезаема. Нещо повече, с инверторен климатик, вие вероятно ще избиете тази разлика още с първата сметка за ток.

Истината е, че допреди десетина години, инверторните климатици бяха по-скъпи в сравнение с обикновените, тъй като бяха сравнително нова технология на пазара. Днес обаче цените им значително намаляха. Много търговци на климатична техника предлагат нови инверторни климатици на доста достъпни цени – в пъти по-ниски от тези допреди няколко години. Но на какво се дължи това?

Една от причините за този спад, е че на пазара се появиха по-нов тип системи. Eclima например, предлагат и хиперинверторни климатици, които са още по-добри от гледна точка на енергийна ефективност. Навлизането на пазара на тези по-иновативни модули доведе и до намаляване на цените на техните „предшественици“, а именно инверторните климатици.

Засилената конкуренция е другото нещо, което оказа голямо влияние. Голям брой физически и онлайн търговци се борят за вниманието на потребителите, като това ги стимулира да предлагат качествени системи на по-конкурентни цени.

Мит №2: Колкото по-мощен е уредът, толкова по-добре

Това е друго много често срещано погрешно схващане, което може би се основава на факта, че сме свикнали по-мощната техника може да ни предложи повече. В автомобилния свят например, по-мощната кола обикновено се смята за по-добра. Същото важи и за някои домакински уреди, като прахосмукачки, перални и други, където често по-високата мощност се асоциира с по-добро представяне.

С климатиците обаче нещата не стоят точно по този начин. Избирайки модул, който е по-мощен от нуждите на климатизираното пространство, не само че ще използва повече енергия, но и ще работи по-неефективно. Прекалено мощният климатик ще се включва и изключва по-често, за да поддържа температурата, което води до по-голям разход на енергия и по-кратък живот на системата.

Затова е важно размерът на системата да бъде пропорционален на размера на помещението, в което се монтира. За да постигнете оптимална енергийна ефективност и комфорт, трябва внимателно да изчислите подходящата мощност на климатика спрямо квадратурата и характеристиките на пространството, като височина на тавана, изолация и т.н.

Мит №3: Спането с включен климатик е вредно за здравето

Естествено, ако зададете твърде ниска температура и в стаята стане прекалено студено, може да се почувствате некомфортно или дори да се разболеете. Въпреки това, ако настроите климатика на комфортна температура, няма причина за притеснение. Имайте предвид, че през нощта телесната температура естествено спада. Затова, ако спите с включен климатик през лятото, е добре да увеличите температурата на устройството с един или два градуса.

Освен това, повечето съвременни инверторни климатици разполагат с т. нар. „нощен“ или „sleep“ режим, който е предназначен да подобри комфорта през нощта и да намали консумацията на енергия, когато не се нуждаете от толкова интензивно охлаждане или отопление.

Мит №4: Задаването на много ниска температура ще охлади помещението по-бързо (или обратното)

Настройвайки вашия климатик на по-ниска температура, не означава, че той ще охлади пространството ви по-бързо. Същото важи и в режим на отопление – задаването на по-високи градуси, няма да ви стопли по-бързо, макар че на вас може да ви се струва така. Това само ще доведе до ненужно натоварване на устройството, както и по-голяма консумация на енергия.

Вместо това, за да постигнете максимална ефективност и комфорт, настройте климатика на средна температура, да речем между 20 – 24 градуса и го оставете да работи нормално. Това не само ще ви осигури комфорт, но и ще помогне да спестите от сметките си за ток.

Мит №5: Инверторните климатици харчат много повече ток от хиперинверторните

Хиперинверторните климатици са едни от най-икономичните на пазара. Те използват по-иновативни технологии от инверторните и се отличават с подобрен коефициент на преобразуване. Това обаче в никакъв случай не прави инверторните климатици по-малко добри или по-малко ефективни.

Имайте предвид, че това колко ток ще харчи един климатик зависи не само от типа на технологията, но и от фактори като правилния избор на мощност спрямо размера на помещението, степента на изолация, местоположението на прозорците и дори начина, по който използвате уреда. Ако изберете климатик, който е твърде голям или малък за конкретното помещение, това ще доведе до по-високи сметки за ток, независимо дали той е инверторен или хиперинверторен.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *