Image credit: University of Illinois Urbana-Champaign
Агенцията за напреднали отбранителни изследователски проекти (DARPA) обяви плановете си да премине към третата и последна фаза на своята програма Novel Orbital and Moon Manufacturing, Materials, and Mass-efficient Design (NOM4D). Тази фаза ще отбележи прехода от лабораторни експерименти към демонстрации в орбита, като целта е да се оценят иновативни материали и процеси за сглобяване на мащабни структури в космоса.
Традиционно размерът и теглото на товарните отделения на ракетите ограничават мащаба на структурите, които могат да бъдат разгърнати в космоса. За да преодолее тези ограничения, програмата NOM4D на DARPA предлага транспортирането на леки суровини в орбита, където те ще могат да бъдат сглобени в големи, конструкции, оптимизирани за условията на микрогравитация.
В тази финална фаза DARPA си партнира с Caltech и Университета на Илинойс в Урбана-Шампейн (UIUC). Caltech, в сътрудничество с Momentus Inc., планира да тества своята технология на борда на Momentus Vigoride Orbital Services Vehicle. Очаква се експериментът да бъде изведен в ниска околоземна орбита с мисията Falcon 9 Transporter-16 на SpaceX през февруари 2026 година. В орбита ще бъде извършено автономно сглобяване на кръгла ферма с диаметър 1.4 метра, която ще имитира рамката на антенна апертура, изградена от ултралеки композитни влакна.
UIUC, в партньорство с Voyager Space, има за цел да демонстрира високоточен процес за оформяне на композитни материали в космоса. Експериментът е планиран за изстрелване към Международната космическа станция (МКС) с мисията NASA Commercial Resupply NG-24 през април 2026 г. Демонстрацията ще се проведе в модула Bishop Airlock, прикрепен към МКС.