Собствен сайт или страница в социалните мрежи

 

 

С възхода на социалните медии през последните години редица малки фирми, както и представители на свободните професии създават и развиват свои страници там, а сред много от тях все още се наблюдава разбирането, че това е достатъчно за цялостното интернет присъствие на бизнеса им. Сред най-често срещаните доводи в тази посока е фактът, че създаването на страници в една или повече социални мрежи е безплатно, докато изработката на собствен сайт изисква някаква инвестиция, както и че в социалните медии има огромна аудитория и множество инструменти за споделяне на фирмените послания.

 

„Макар и тези доводи действително да са вeрни, те разкриват само част от цялата картина. На практика страницата в социална мрежа е само един комуникационен канал, а не е крайната дестинация. Развитието на собствен уебсайт има редица предимства, които една социална медия не може да ви даде. Затова ние препоръчваме двата подхода да се комбинират като се използва оптимално потенциалът на социалните медии за привличане на потребители, но всички кампании в крайна сметка водят към вашия собствен уебсайт и налагат него“ – споделя Цветелина Ненкова, Маркетинг мениджър на най-голямата българска хостинг компания СуперХостинг.БГ. Ето и основните предимства на притежаването на собствен уебсайт, които според нея не можем да получим само от наличието на страница в някоя социална платформа.

 

Независимост

 

Социалните мрежи често променят правилата под влиянието на регулации или на собствения си стремеж да се разрастват. Тази несигурност и невъзможност да влияем на процеса бива сравнявана от някои онлайн предприемачи с това да отглеждаме зеленчуци в чужда градина, без да знаем кога собственикът ще ограничи нашия достъп до собствената ни продукция. Ние може да сме инвестирали значителни средства и време в развитието на страница в някоя социална платформа и да сме изградили голяма аудитория в нея, но една единствена промяна в правилата може да обезсмисли цялата ни досегашна инвестиция. За сравнение – притежаването на уебсайт със собствен домейн и хостинг ни дава пълна независимост, както и възможността сами да определяме правилата.

 

Не достигаме до цялата си аудитория

 

Повечето популярни социални мрежи по същество са бързо развиващи се компании, започнали като малки стартъпи и достигнали до много по-голям размер. Със своето израстване те търпят и сериозни промени както на своя бизнес модел, така и на взаимодействието си с потребителите. И може би най-значимата промяна е, че през първите години от развитието си те имат за цел да натрупат голяма аудитория, докато след това постепенно започват опитите си за по-агресивна монетизация на своите потребители. Резултатът е, че в много от тях постепенно платените функции минават на преден план и за собственика на дадена страница или група става все по-трудно да достигне до аудиторията, която е изграждал през годините.

 

Опасност от премахване на страницата

 

Макар и да е малко вероятно, в социалните мрежи вашата страница може дори да бъде премахната (т.нар. бан), ако достатъчно голяма група потребители се оплачат от нея пред самата социална платформа. В тази ситуация отново е възможно да изгубите всичките си досегашни инвестиции и усилия, които сте направили в изграждането на страницата. За сравнение, ако разполагате със собствен сайт и вашите социални кампании винаги насочват аудиторията към него, дори и да изгубите страницата, вие ще запазите голяма част от своята аудитория.

 

Нужда от допълнителни инвестиции

 

Наличието на страница в социалните медии не е достатъчно само по себе си и няма как да се използва целият потенциал на тези дигитални канали, ако разчитаме единствено на органични постове. Необходимо е да бъдат инвестирани средства в реклама, за да се получи желаният резултат.

 

Крайната дестинация е нашият сайт

 

Социалните мрежи са само един комуникационен канал, а не крайната дестинация, на която да доведем потребителите си. За да се уверим, че един човек е заинтересован от нашия продукт, трябва той да извърши някакво действие на нашия сайт. Това може да е посещение на дадена страница, прочитане на материал, абониране за наш бюлетин или нещо друго. „Лайковете и споделянията далеч не са сигурен знак, че някой наистина е заинтересован от нашия продукт или услуга“ – добавя още Цветелина Ненкова от СуперХостинг.БГ.

 

Сайтовете вече са много по-достъпни

 

Дълги години изработката на уебсайт беше трудно и скъпо начинание, което спираше много малки фирми и самонаети специалисти от подобна стъпка. Днес обаче отворени платформи като WordPress направиха създаването на сайт много по-лесно и достъпно. Разбира се, необходимо е да се инвестира в домейн и хостинг, но тази инвестиция е пренебрежимо малка в сравнение с всички предимства от това да разполагаш със собствен уебсайт.

 

Повече информация по темата е достъпна тук:

https://blog.superhosting.bg/facebook-page-vs-website.html