Измина много време от анонсирането на първите смартфони със сгъваем екран и за този период технологията е претърпяла сериозно развитие. Днес тези модели вече са се превърнали от екзотика, в пълноценни инструменти за работа и развлечение, които обединяват удобство и мобилност в сгънато състояние с изживяване, доближаващо се до таблет – в разгънато.
В това ревю ще ви запознаем с един от най-търсените такива модели на пазара в момента – Honor Magic V5. Официално представен през юли тази година, смартфонът впечатлява с изключително тънко тяло, което поставя нови стандарти за мобилен комфорт и стил. Яркият дисплей, мощната камера и добавените интелигентни функции го правят предпочитан дори от най-взискателните потребители.
В редакцията имахме възможност да тестваме модела и в следващите редове ще споделим впечатленията си от него.
Външен вид и първи впечатления
Първото нещо, което прави впечатление при изваждането на смартфона от кутията, е колко е тънък. Когато е разгънат, Magic V5 има профил от едва 4,1 мм. или 4,2 мм., което го прави изключително елегантен и лесен за работа. Всъщност панелът е тънък почти колкото намиращия се в него Type-C порт за зареждане и пренос на данни.
В сгънато състояние размерите му са 156,8 x 74,3 x 8,8 мм. или съответно 156,8 x 74,3 x 9,0 мм. и както се убедихме, това го прави особено компактен и удобен за носене. Самото тегло също е оптимизирано – 217 гр. или 222 гр., което е забележително за фолдабъл модел с такива размери.
Тук е мястото да уточним, че размерите 4,1 мм. широчина в разгънато състояние и 8,8 мм. в сгънато са характерни за бялата версия – в цвят “слонова кост”, която не е достъпна у нас. Ние имахме възможност да тестваме версията в цвят “златиста зора” (Down Gold), при която тези показатели са съответно 4,2 мм. и 9 милиметра. Като цяло можем да кажем, че при работа с апарата в сгънато състояние той се усеща като стандартен несгъваем смартфон. И дебелината му е почти сравнима с това. Друга особеност на панела е, че е защитен от въглеродни влакна.
Дисплеи
Основният, сгъваем дисплей е от тип Foldable LTPO AMOLED. Той е способен да възпроизвежда 1 милиард цвята, има адаптивна честота на опресняване, достигаща 120Hz, а пиковата яркост е 5000 нита. Това прави изображенията живи, плавни и перфектно видими дори при пряка слънчева светлина. Диагоналът му е 7,95 инчов, а съотношението към корпуса на апарата – 88,8 процента.
Външният дисплей е LTPO OLED и също е с 1 милиард цвята и 120Hz честота на опресняване. Пиковата яркост отново е 5000 нита. Той е с размер на диагонала 6,43 инча и резолюция 1060 x 2376 пиксела, с плътност от 404 ppi, което като цяло го прави пълноценен смартфон дисплей, подходящ за преглед на информация, съобщения, гледане на видео или за навигация. Защитата на външния екран е гарантирана от Honor Anti-scratch NanoCrystal Shield, който го предпазва от надрасквания.