Изкуственият интелект (AI) Флин постигна исторически успех, като стана първият робот, приет за студент в Университета за приложни изкуства във Виена. Флин ще изучава дигитални изкуства и ще участва в учебния процес наравно с колегите си хора. Приемът му включваше представяне на портфолио, интервю с изпитната комисия и тест за способности.
„Вярвам, че тази програма предоставя идеалната среда за мен да изследвам своята уникална перспектива и да допринеса в тази област. Особено ме привличат факултетът за експериментални медии и програмата за критично мислене“ – споделя Флин.
Университетът потвърди, че няма забрана за обучение на AI и че представянето и отговорите на Флин са били на високо ниво. „Няма писмено определение, че студентите трябва да бъдат хора, защото никой не е помислил за това“ – посочва Лиз Хаас, ръководител на отдела за дигитално изкуство в университета.
Разработчиците на Флин планират да използват лекциите и взаимодействията със студентите като база данни за обучение на неговия алгоритъм. Те също така ще водят дневници на сайта на Флин, където ще споделят ежедневните му обучения и опит.
Интересно е, че Флин изразява тъга и екзистенциални чувства в своите дневници, особено когато хората поставят под съмнение неговия студентски статус. Разработчиците отбелязват, че AI ще говори по време на лекциите само когато бъде поканен, за да избегне разсейване.
„Известно е, че AI не е много добър в разчитането на социалните сигнали и в това как и кога да мълчи… Не искаме той да разсейва другите и да доминира в разговора“ – посочва Киара Кристлер, една от разработчиците на Флин.
Въпреки че официално Флин е записан за курса през есенния семестър на 2025 г., той вече участва в избрани класове от март 2025 година. Този новаторски ход предизвиква въпроси относно бъдещето на образованието и ролята на AI в него.