Класическите приключенски игри, по-популярни в България през деветдесетте години под името “куестове“, започнаха да замират като жанр в началото на новия милениум, а всички експерименти за модернизиране на жанра с вкарване на триизмерна визия или откровено нелепи експерименти като направата на интерактивни видеа с реални актьори, се оказаха пълен провал.
По същото време, когато класиците на приключенския жанр се проваляха един след друг, неспособни да напипат пулса на новото време, едно новосформирано парижко студио, наречено Quantic Dream, изненада критиците и геймърите през 1999 г. с наистина нов, свеж и оригинален подход към жанра. Играта носеше заглавието Omikron: The Nomad Soul, а един от хората, гласувал й доверие, беше легендарният Дейвид Боуи, който не просто написа оригинална музика за саундтрака, но и застана зад микрофона, за да озвучи една от централните роли.
Креативният двигател на Quantic Dream, французинът Давид дьо Грутола, записал името си в историята на гейминга с далеч по-приемливо звучащия си за западната аудитория псевдоним Дейвид Кейдж, не просто продължи победния си ход с придобили култов статус заглавия като Fahrenheit, Heavy Rain и Beyond: Two Souls, но и постави еднолично основите на “куестовете” от ново поколение. Възкреси класическия жанр, предложи ни режисура и сценарии на холивудско ниво и показа нагледно как модерните технологии могат да работят в полза на, а не против считаните някога за мъртви приключенски игри. Игри, движени напред от историята и изборите на играча през нея. Именно Кейдж е причината днес изобщо да съществуват страхотни заглавия като Until Dawn, Life is Strange и поредиците на Telltale Games, базирани върху идеите и механиките, наложени от французина и екипа му през годините.
Сега, близо две декади след премиерата на “Номадската душа”, съвременните технологии предлагат на творците възможността да развихрят въображението си до край, а почти съвършеният фотореализъм във визията се е превърнал от наивна някога мечта в реалност. От своя страна PlayStation 4 – платформата на Sony има ексклузивни права над всички игри на Дейвид Кейдж и Quantic Dream от 2010 година насам все още не е демонстрирал лимита на хардуеърните си възможности, така че дойде моментът магьосниците от парижкото студио да се възползват от “четвъртия стейшън“, за да ни представят истински интерактивен филм, лишен от визуални и геймплейни компромиси. Да ни предложат своята най-мащабна и амбициозна игра към днешна дата – Detroit: Become Human.
Новата игра на Quantic Dream е напрегнат сайбърпънк трилър, който ни пренася в метрополиса Детройт от близкото бъдеще: един град, променил облика си след забележителен технологичен скок, благодарение на който андроидите вече са част от ежедневието. На геймърите се пада възможността да видят с очите си как този прекрасен нов свят потъва в хаос, през очите на тримата централни герои, опитващи се да намерят своето място в бурния социален пейзаж. И тримата са андроиди, толкова съвършени (или може би несъвършени) в направата им, че в перфектно програмираните им, изкуствени съзнания, започват да се прокрадват емоции, след серия от разтърсващи събития в ежедневието им.
Имената им са Конър – детектив от ново поколение, на когото е поверена нелеката задача да арестува себеподобните си, в опит да се справи с вълната от престъпления, зад които стоят андроиди; Кара – домашната прислужница на наркоманизиран и прогресивно полудяващ баща, превръщаш се във все по-голяма заплаха за малката си дъщеря и Маркъс – получилият изненадващо човешко отношение иконом в луксозното имение на смъртноболен художник с бляскава кариера.
Геймърите ще извървят своя път през непрестанно разклоняващия се разказ, като вземат решения, които ще определят не само тяхната съдба, а и тази на целия град, като паралелно с това ще открият какво означава да бъдат хора от гледната точка на пришълците в нашия свят – свръхинтелигентните и странно наивни съвършени слуги на несъвършени господари – машините.
Съставена от равни дози драма, екшън и напрежение, най-голямата сила на Detroit: Become Human остава фактът, че играещият пише своята лична история чрез собствените си избори, действия и бездействия, определящи десетките възможни изходи от всяка ситуация. Говорим си за история с толкова възможни разклонения, че всяко ново преминаване през играта ще бъде различно.
Detroit е заглавие, което няма да ви накара да преиграете нито един сегмент от него, защото сте се сблъскали с класическия “Game Over” надпис, на базата на погрешно решение, неправилно преценяване на някоя ситуация и дори провалена екшън сцена, която може да коства живота на някой от героите ви. Историята ще продължи въпреки това, защото това си е вашата история, различна, от тази на всички останали геймъри по света, базирана на вашите лични триумфи и грешки. И именно това я прави уникална по рода си. Прибавете към това и главозамайващата визия, благодарение на която на моменти ще имате усещането, че играете високобюджетен холивудски филм и получавате заглавие, доказващо за пореден път тезата, че видеоигрите са форма на изкуство без аналог.
Detroit: Become Human вече направи своята премиера и всеки, който иска да се потопи в най-уникалното приключение на 2018-та до момента, може да открие играта в магазините от единствената специализирана верига за компютърни и видеоигри в България – Pulsar Games – както и за онлайн поръчка с безплатна доставка още в рамките на следващия ден на: http://www.pulsar.bg/detroit-become-human-home