Фотоапарат: Samsung Galaxy Camera

500 долара

Производител

Samsung

Въпреки че погледите на журналистите и посетителите на IFA 2012 бяха приковани най-вече към Galaxy Note II, това не попречи на Samsung да използва изложението в Берлин, за да анонсира и първия си фотоапарат с Android като операционна система. Популярната платформа се представя отлично при смартфоните и таблетите, но е недоказана във фото сегмента. За това не помогна и фактът, че наскоро Nikon също пусна своята Coolpix S800c с Android, която не се прие добре. Ето защо интересът към Samsung Galaxy Camera бе голям, но дали е оправдан?

Ясно е, че потребителите се интересуват най-вече от операционната система на апарата, тъй като Samsung я рекламира като нейна водеща характеристика. За съжаление колкото по-бързо укротите ентусиазма си, толкова по-лесно ще избегнете излишното разочарование. Причината за това е, че Samsung Galaxy Camera не представлява някаква почти магическа джаджа, която да е свързана със света на Android по хиляди начини. Всъщност това е най-обикновен фотоапарат, който по стечение на обстоятелствата ползва Android. Версията е 4.2 Jelly Bean, но ако трябва да опишем точно Samsung Galaxy Camera, то най-сигурно можем да говорим за софтуерно сливане – същата популярна и позната операционна система за смартфони и таблети, но този път на фотоапарат.

Активирането на камерата става чрез натискане върху нейната иконка, която е постоянно позиционирана в долния ляв ъгъл на екрана. Привеждането на апарата в готовност за снимане отнема 2 секунди, което е добре. Интерфейсът е опростен, но от него просто лъха на насоченост към автоматични снимки без по-сериозни настройки. Основните бутони се намират в лявата част на екрана, където се показва настоящия режим на снимане. Авто режимът е добър, но понякога не е в състояние да прецени правилно цветния баланс и го насища прекалено много. По-добрият вариант е да изберете вторият авто режим, наречен Smart. При него имате цели 15 отделни стила на снимане и допълнителни опции като Panorama и Best Face. Ако не сте задоволени от резултатите може да прибегнете към последния вариант с името Expert, който ви позволява най-висока степен на контрол над картината. На свой ред галерията не се различава по нищо от тази на Android смартфоните. Софтуерът позволява да инсталирате и приложение като Evernote, с което да добавяте снимки от апарата към ваши бележки, както и да качвате кадри директно във Facebook. Photo Wizard и Paper Artist пък са приложенията за редактиране на снимки. Като цяло Android тук функционира добре, но не бива да очаквате чудеса в сравнение с възможностите за свързаност, които ви предлага един смартфон от висок клас.

Samsung Galaxy Camera има 16-мегапикселен сензор, подобен на този, който компанията използва в своя WB850F WiFi фотоапарат. Добавете към това 21х зуум с оптична стабилизация и получавате конфигурация, която далеч надминава всичко, което може да видите в един смартфон. Управлението става чрез доста голям 4.8-инчов тъчскрийн дисплей и ако не сте привърженици на чувствителните на допир екрани ще ви се наложи бързо да свикнете с този, тъй като физическите бутони са ограничени до такъв за пускане, за изваждане на светкавицата и вдигане на предпазния капак на обектива. За честта на екрана трябва да отбележим, че той е много добре изглеждащ дисплей с резолюция от 1280х820 пиксела. Снимките се изобразяват отлично на него, а директната слънчева светлина не пречи на зрителния ъгъл. Проблем обаче е липсата на опция за ръчна настройка на яркостта и така понякога ще хабите излишно батерията дори когато нямате нужда от толкова ярък образ.

Говорейки за батерията се натъкваме на още един проблем. Нейният живот е изненадващо и неприятно кратък. Тя може да издържи едва малко над 6 часа, поради което е разумно да бъдете пестеливи в използването на апарата и да пускате WiFi връзката само, когато наистина е необходима. Тези 6 часа живот на батерията са по-слаб показател дори от Galaxy SIII, който издържа повече с включени WiFi, GPS и 3G. Разликата между 1,650mAh и 2,100mAh батерията е очевидна, а по всяка вероятност екранът на Galaxy SIII също е по-пестелив.

На десния страничен корпус е разположен стандартен 3.5-милиметров аудио жак, а до него има micro-USB порт за зареждане и връзка с компютър. Отделението за батериите е отдолу, а пак там се намира и мястото за вкарване на стойката на статива. Точно до батериите има и слот за SIM карта. Тази новост ви позволява да получите достъп до интернет в движение и при липса на WiFi стига да имате съответния абонаментен план. Вградената памет на апарата е 4GB, което значи че задължително се нуждаете от допълнителна microSD карта, освен ако не разполагате с лукса да прехвърляте снимките директно по WiFi или 3G.

Samsung Galaxy Camera има още един сравнителен недостатък – той е тежък. С тегло от 305 грама апаратът надхвърля двойно дори по-едрите смартфони, което значи, че мнозина ще предпочетат да инвестират в допълнителен калъф за колан или врат вместо да го държат направо в джоба си. 

Най-големият препъни камък пред покупката на Samsung Galaxy Camera обаче си остава цената. Ако имате 500 долара, наречени за покупка на фотоапарат, доста по-вероятно е да се спрете на по-усъвършенствани модели с висококачествен образ. Ако пък искате нещо подобно, но по-евтино, то WB850F също на Samsung е за предпочитане. Samsung Galaxy Camera наистина доказва, че Android на любителски фотоапарати не е пълна измишльотина, но докато цената не спадне до нивото на останалите модели от този клас няма основателна причина да се сдобиете с тази джаджа.